2014

Kdo stojí za značkou PONER?

Nikol a Jakub jsou sourozenci, kteří propadli módě a rozhodli se vybudovat módní značku. Oba se skvěle doplňují a zatímco Jakub je nenahraditelný pro svoji kreativitu a neuvěřitelný smysl pro detail, Nikol se stará o komunikaci s klienty a vlastní prodej. Jejich práce se prolíná například při výběru látek, nebo při konzultacích střihů či zdobení. Pracují jako tým, který dokáže využít potenciálu toho druhého a díky tomu od vzniku značky v roce 2014 za velmi krátkou dobu získali pozornost a respekt veřejnosti.  Najdete velmi málo prestižních společenských akcí, na kterých se neobjeví někdo v šatech s rukopisem značky PONER.

Ale vraťme se trochu do historie, byť nepříliš vzdálené. Píše se rok 2014 a tehdy 23letá čerstvá absolventka VŠFS bakalářského oboru ekonomie a managementu podniku Nikol řeší, jako každý absolvent, co dál. Má za sebou brigády jako barmanka a díky malé nabídce práce se chvíli živí dokonce jako skladnice ve firmě obchodující s náhradními díly pro auta.  Práce na míle vzdálená pro kreativní duši zapálenou pro módu. Rozhodla se přestěhovat do Prahy za svým bratrem Jakubem.

Jakub se živí jako designer a pracuje pro společnosti jako Natuzzi a Deichmann, ve volném čase si přivydělává jako stylista, nebo prodlužováním řas. Má za sebou již první zkušenosti s navrhováním šatů, nejprve oblékal svoji mladší sestru a její kamarádky na maturitní plesy, ale mezi jeho první hvězdné zákaznice patřila již v roce 2007 například Gabriela Partyšová. Jeho tvorba v té době je pestrá a zajímavá, ale postrádá vlastní styl a řád. Svět módy zatím tohoto nadějného návrháře nezná.

Starší ze sourozenců Jakub si samozřejmě vzal Nikol po jejím příjezdu do Prahy pod svá ochranná křídla, začali spolu bydlet a Nikol doprovázela Kubu za jeho zákazníky. Tam rychle objevila potenciál profese vizážisty a i přes nesouhlas rodičů si na pracovním úřadě zajistila kurz líčení. Jako vizážistka se začala více dostávat do společnosti a na jedné ze společenských akcí se zrodil nápad. Nikol si všimla lacině oblečených tanečnic a pro svůj nápad vyrábět zdobené spodní prádlo získala i Jakuba, který vždy chtěl dělat spíše šaty.

Zdánlivě jednoduchý plán měl i svá úskalí. Každý sám ví, že složenky chodí každý měsíc a oba mladí návrháři si nemohli dovolit opustit práci, která jim je platila. První modely vznikaly po nocích, jejich malý byt se měnil v ateliér. S výsledky své práce pak po nocích objížděli až šestkrát týdně noční kluby, kde se pokoušeli prádlo prodat tanečnicím. I přesto, že se prádlo líbilo a dobře prodávalo, veškerý zisk sotva pokryl náklady na výrobu a další investice do výroby.  Důležité bylo ale nadšení, že se jejich práce líbí.  Zatímco Jakub vymýšlel nové modely, Nikol se začala věnovat sociálním sítím, které zaplavila fotkami jejich modelů. Dnes s úsměvem vzpomíná, jak si ji někteří lidé dokonce blokovali, protože byla schopná přidávat příspěvky každý den ve velkém množství.

Dalším zlomem v jejich cestě byla dotace na stroje, která se povedla Nikol vyřídit. Z jejich bytu se pomalu, ale jistě stával salón a přišel čas pronajmout nový ateliér. Tím se jim otevírala cesta k solventnějším klientům. Rozšiřovali svoji nabídku a Jakub si začal plnit svoje sny – v nabídce se začaly objevovat šaty a draze zdobené róby. Produkce se značkou PONER tak dnes zahrnuje dámské šaty, topy, kostýmy, plavky či vyšívané spodní prádlo pro zvláštní příležitost, doplňky, čelenky. Vznikají nové nápady a kolekci doplňují třeba vyšívané boty, které jsou nabízeny jako PONERKY.

2023

Na dnešní tvorbě se projevuje vztah obou k tradičnímu řemeslu – potrpí si na ruční zdobení výšivkami, krajkou, korálky i kamínky, což je momentálně signifikantní rys jejich tvorby. Důraz je kladen na výběr nejkvalitnějších látek, zejména hedvábí, nebo těch nejkvalitnějších krajek.

Marketing na sociálních sítích a osobní kontakty přinesly spolupráci s českými celebritami. První známá osobnost byla Kateřina Kristelová, následovali ale další, například modelka Andrea Verešová, moderátorka Lenka Vacvalová, celá řada úspěšných účastnic soutěže Česká Miss, moderátorka Adéla Banášová, nebo manželka populárního baviče Martina Dejdara.  Zatím největší zviditelnění však přišla díky spolupráci s přítelkyní Jaromíra Jágra Veronikou Kopřivovou, která mimo jiné vynesla šaty PONER na červeném koberci v rámci filmového festivalu v Karlových Varech v roce 2016 a Charlotta Gottová, dcera Karla Gotta, která oblékla šaty PONER na Českém Slavíkovi.

Velkou změnu a krok do neznáma značka PONER zažila v době, která zasáhla velmi mnoho podnikatelů. Absolutní pokles poptávky po společenských i svatebních šatech v době covidu by pro mnohé znamenal možný konec podnikání, pro Nikol a Kubu to byla výzva,které se chopili ve velkém stylu a začali tvořit módu na denní nošení. Poptávka byla tak velká, že během krátké doby rozjeli e-shop a ready to wear oblečení se stalo pevnou součástí jejich tvorby.

V současné době otevřeli i svůj první obchod, jejich šaty oblékají nejznámější dámy českého showbyznysu i politické sféry a značka PONER začíná být vyhledávaná i muži, kteří si potrpí na kvalitu a zakázkové šití.

V současné době otevřeli i svůj první obchod, jejich šaty oblékají nejznámější dámy českého showbyznysu i politické sféry včetně několika prvních dam a ministryň, jejich šaty se objevují na takových akcích jako je Oscar či Grammy, jsou hvězdami českých i zahraničních módních přehlídek. Jejich oblečení začíná být vyhledávaná i muži, kteří si potrpí na kvalitu a zakázkové šití.

Seznam slavných, které tato sourozenecká dvojice neoblékla by byl podstatně kratší než ten, koho oblékla či obléká pravidelně –Dagmar Havlová, Lucie Bílá, Marek Ztracený, Alena Mihulová, Taťána Kuchařová a mnoho dalších.

Historie značky PONER je překvapivě krátká, ale nesmírně dynamická. Sázka na sourozeneckou sehrannost se evidentně vyplácí a pevně doufáme, že cesta na módní výsluní bude pokračovat stejným tempem i nadále.

Sourozenci Nikol a Jakub Ponerovi – čeští módní návrháři.

“Elegance je jediná krása, která nikdy nezmizí.”

Audrey Hepburn